18 Şubat 2018 Pazar günü gerçekleştireceğimiz “Otizm Üzerine” isimli sempozyuma tüm meslektaşlarımızı, özellikle bu alanda çalışanları davet ediyoruz. Bu toplantıda Lacancı psikanaliz açısından otistik öznelerin nasıl ele alındığı, tedavi yaklaşımının ana hatları, otistik öznelerle çalışırken ortaya çıkabilecek güçlükler, otizm ve arzu, çocukluk çağı psikozu, otizm ve dil konuları ele alınacaktır.

Çocuk ve Ergenlerle Psikanaliz Toplantıları 4

“Otizm Üzerine”

18 Şubat 2018
Cezayir Toplantı Salonu, İstanbul


PROGRAM
09:00 – 09:30 Kayıt ve açılış konuşması
09:30 – 11:00 Jean-Pierre Drapier, Psikanalist (AME), Psikiyatrist “Otizm neyin adıdır?”
Tartışmacı: Zehra Eryörük, Psikanalist
11:00 – 12:00 Tartışma ve Sorular
12:00 – 13:00 Yemek Arası
13:00 – 14:00 Ceren Korulsan, Psikiyatrist “Psikoz ve otizmde sözler”
14:00 -14:15 Tartışma ve Sorular
14:15 -14:30 Kahve arası
14:30 -15:30 Özgür Öğütcen, Psikiyatrist “Otizmden psikoza ve ötesine özne”
15:30 – 15:45 Tartışma ve Sorular
15:45 -16:45 Vaka çalışması
Vaka sunumu: Ayşegül Erdem, Psikolojik Danışman
Tartışmacı: Jean-Pierre Drapier
16:45 – 17:00 Kapanış

“Otizm Üzerine” için 1. Argüman
Ceren Korulsan

Otizm terimini Bleuler’in Yunanca “kendi” anlamına gelen “autos” kelimesini psikotik içe çekilmeyi tanımlamak için kullanmasına borçluyuz. Bleuler’in bu terimi seçmesinin bir nedeni de Freud’un otoerotizm tanımından ilham almasıydı. Bu, dış dünyayla bağın kesilmesi ve öznenin kendi içine kapanmasını ifade ediyordu. Fakat otizmi şizofreniden bağımsız bir sendrom olarak ilk defa tanımlayan Avusturya asıllı Amerikalı bir çocuk psikiyatristi olan Leo Kanner’di. Bugün ise DSM 5’e göre Otizm Spektrum Bozuklukları başlığı altında toplumsal iletişim ve etkileşimde süreğen bir yetersizlik ve sınırlı tekrarlayıcı davranışlar ve ilgilerle tanımlanan bir otizm kavramına sahibiz. Otizmi tanımlamak için bunlar yeterli mi? Otizm neden çocukluk çağı psikozundan farklıdır? Otistik konuşmadığı için dilin dışında olduğu söylenebilir mi? Otizm hakkında söylenebilecek, psikanalitik olarak söylenebilecek, Lacancı bir perspektiften söylenebilecek neler var? Ya da başka bir deyişle psikanalizin otistik bir özneye söyleyebileceği neler var? Lacan’ın da dediği gibi, onlara, otistik öznelere “söylenebilecek bir şey var”, onlar bizi duymuyor gibi görünseler bile.

Kayıt: Etkinlik dili Türkçe ve Fransızcadır, konuşma sırasında ardışık çeviri yapılacaktır. Etkinlik ücreti 150 TL’dir (Öğrenci 75 TL). Sempozyum ücretini Türkiye İş Bankası Cihangir Şubesi Hesap adı: Lacancı Forum Psikanaliz / TR14 0006 4000 0011 0140 3835 89 IBAN numarasına yatırdıktan sonra kesin kayıt için dekontu (kendisini ya da fotoğrafını) lütfen lacanciforum@gmail..com adresine e-mail atınız. Etkinlik ücreti yatırılmadan kayıt olmamaktadır. Etkinlik herkese açıktır. Kontenjan 100 kişi ile sınırlıdır.

 KONUŞMACILAR:
Jean-Pierre Drapier (Paris): EPFCL üyesi, psikiyatrist ve psikanalist (AME) olup CMPP d’Orly’nin direktörüdür, ayrıca hastanede klinik pratiğini sürdürmektedir. Drapier aynı zamanda College clinique psychanalytique de Paris’nin eğitmeni ve Centre d’accueil psychanalytique pour adultes d’Orly’nin yöneticisidir. Özellikle otizm ve çocukluk çağı psikozları konularında çalışmaktadır. L’esp d’un laps, Histoires des noms, Enfant est handicapé ve L’ennui et l’enfant kitaplarının ortak yazarlarındandır. Bunların dışında Wunsch ve Héterité dergilerinde yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Drapier, çocuklarla psikanaliz alanında önde gelen psikanalistlerden birisi olarak bilinmektedir.

Ceren Korulsan (İstanbul): Psikiyatrist. Lacancı Forum Psikanaliz Derneği’nin başkanı ve eğitmenidir. EPFCL’e bağlı College Clinique Psychanalytique de Paris’de psikanaliz eğitimini sürdürmektedir. Aletheia Yayınları Apres-Coup dizisinin editörüdür. Yayımlanmış çok sayıda makale çevirisi bulunmaktadır ve pek çok sempozyumda sempozyum çevirmenliği yapmıştır.

Özgür Öğütcen (İstanbul): Psikiyatrist. Lacancı Forum Psikanaliz Derneği’nin kurucu üyesi ve eğitmenidir. EPFCL’e bağlı College Clinique Psychanalytique de Paris’de psikanaliz eğitimini sürdürmektedir. Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Bölümü’nde öğretim görevlisidir ve psikanaliz üzerine ders vermektedir. Encore Yayınları’nın Lacancı Bakışlar dizisinin ve Aletheia Yayınları Apres-Coup dizisinin editörüdür. Bruce Fink’in Lacancı Psikanalize Bir Giriş ve Slavoj Zizek’in Komünist Ufuk kitaplarının çevirmenidir ve çok sayıda makale çevirisi bulunmaktadır. Suret Dergisi’nin editörlüğünü yürütmüştür.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir